Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Polecane książki na temat niepełnosprawności dla dzieci

Zbliżają się wakacje - dobry czas na czytanie książek. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o dzieciach, czy dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami polecam Wam kilka tytułów.
Miłego czytania :)

 
,,Duże sprawy w małych głowach”

opowiada o niepełnosprawności i różnych jej rodzajach: autyźmie, niepełnosprawności sensorycznej, ruchowej, intelektualnej oraz o wcześniactwie i epilepsji, z perspektywy dzieci. Każda historia wypowiadana przez kolejne dzieci chwyta za serce. Bo jest taka zwyczajna i prosta, a jednocześnie taka odkrywcza dla czytelnika. Pozwala zrozumieć “tę drugą stronę”, punkt widzenia dziecka z niepełnosprawnością. Wartościowa pozycja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to też pierwsza książka w Polsce przełożona w całości na język migowy!

“Duże sprawy w małych głowach”, Agnieszka Kossowska, Wydawnictwo Linia Biała Plama

 

“Wyjątkowy smok Płomyczek” 

to bajka o smoku, który urodził inny, bo bez skrzydeł, a tym samym nie mógł latać… Ale jak się okazało potrafił wiele innych rzeczy ? Ta książeczka w przystępny dla dzieci sposób opowiada o niepełnosprawności i radzeniu sobie z nią w życiu. Autorka, Wioleta Piróg,  jest mamą wyjątkowej Olisi, która była inspiracją do napisania tej książki. Bajkę “Wyjątkowy smok Płomyczek” można kupić w formie cegiełki w częstochowskim hospicjum.

“Wyjątkowy smok Płomyczek”, Wioleta Piróg, Wydano nakładem własnym autorki

Edit: 20/07/2021

Niedawno ukazała się druga część przygód smoka Płomyczka “Płomyczek uczy się ziać ogniem”. W prosty, a jednocześnie obrazowy sposób, zrozumiały dla najmłodszych czytelników, opowiada o niepełnosprawności. Opisując codzienność i życiowe zmagania tytułowego smoka, który urodził się bez skrzydeł (symbolizującego dziecko z niepełnosprawnością), serwują czytelnikowi wartościowe ponadczasowe przesłania: potrzebę akceptacji, zrozumienia, docenienia wysiłku, wolę walki z przeciwnościami losu, aby stać się lepszym i pokonać własne słabości.

 

“Benio, tata i reszta świata”

opowiada o chłopcu, którego tata porusza się na wózku inwalidzkim. Tytułowy bohater Benio jest świeżo upieczonym przedszkolakiem, który odkrywa świat poznając nowych kolegów i także zmagając się z trudnymi pytaniami np. “dlaczego twój tata jeździ na wózku…”. Dzięki rodzicom i pani przedszkolance chłopiec, tak jak i jego koledzy i koleżanki z przedszkola, uczy się, że niepełnosprawność ma różne oblicza i każdy stara się pokonywać swoje ograniczenia.

“Benio, tata i reszta świata”, Izabela Michta, seria Mój Mały Świat 

 
“Chromosomowe dzieci takie jak ja”

książeczkę o niepełnosprawności objaśniającą w przystępny sposób, czym są wady genetyczne (aberracje chromosomowe). Autorka używa obrazowej analogii do skarpetek dobierających się w pary ? Opowiadanie to uczy, że każda osoba, także ta z wyjątkowym zestawem genów, chce być akceptowana i zrozumiana przez innych

“Chromosomowe dzieci takie jak ja” Annette Fournier, tłumaczenie Mariola Lesiak-Bzdak, Oficyna Wydawnicza Impuls

 

Źródło: lamarida.pl

Data dodania: 2024-06-16 11:50:39
Data edycji: 2024-06-16 11:51:16
Ilość wyświetleń: 42

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej