opowiada o niepełnosprawności i różnych jej rodzajach: autyźmie, niepełnosprawności sensorycznej, ruchowej, intelektualnej oraz o wcześniactwie i epilepsji, z perspektywy dzieci. Każda historia wypowiadana przez kolejne dzieci chwyta za serce. Bo jest taka zwyczajna i prosta, a jednocześnie taka odkrywcza dla czytelnika. Pozwala zrozumieć “tę drugą stronę”, punkt widzenia dziecka z niepełnosprawnością. Wartościowa pozycja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to też pierwsza książka w Polsce przełożona w całości na język migowy!
“Duże sprawy w małych głowach”, Agnieszka Kossowska, Wydawnictwo Linia Biała Plama
to bajka o smoku, który urodził inny, bo bez skrzydeł, a tym samym nie mógł latać… Ale jak się okazało potrafił wiele innych rzeczy ? Ta książeczka w przystępny dla dzieci sposób opowiada o niepełnosprawności i radzeniu sobie z nią w życiu. Autorka, Wioleta Piróg, jest mamą wyjątkowej Olisi, która była inspiracją do napisania tej książki. Bajkę “Wyjątkowy smok Płomyczek” można kupić w formie cegiełki w częstochowskim hospicjum.
“Wyjątkowy smok Płomyczek”, Wioleta Piróg, Wydano nakładem własnym autorki
Edit: 20/07/2021
Niedawno ukazała się druga część przygód smoka Płomyczka “Płomyczek uczy się ziać ogniem”. W prosty, a jednocześnie obrazowy sposób, zrozumiały dla najmłodszych czytelników, opowiada o niepełnosprawności. Opisując codzienność i życiowe zmagania tytułowego smoka, który urodził się bez skrzydeł (symbolizującego dziecko z niepełnosprawnością), serwują czytelnikowi wartościowe ponadczasowe przesłania: potrzebę akceptacji, zrozumienia, docenienia wysiłku, wolę walki z przeciwnościami losu, aby stać się lepszym i pokonać własne słabości.
opowiada o chłopcu, którego tata porusza się na wózku inwalidzkim. Tytułowy bohater Benio jest świeżo upieczonym przedszkolakiem, który odkrywa świat poznając nowych kolegów i także zmagając się z trudnymi pytaniami np. “dlaczego twój tata jeździ na wózku…”. Dzięki rodzicom i pani przedszkolance chłopiec, tak jak i jego koledzy i koleżanki z przedszkola, uczy się, że niepełnosprawność ma różne oblicza i każdy stara się pokonywać swoje ograniczenia.
“Benio, tata i reszta świata”, Izabela Michta, seria Mój Mały Świat
książeczkę o niepełnosprawności objaśniającą w przystępny sposób, czym są wady genetyczne (aberracje chromosomowe). Autorka używa obrazowej analogii do skarpetek dobierających się w pary ? Opowiadanie to uczy, że każda osoba, także ta z wyjątkowym zestawem genów, chce być akceptowana i zrozumiana przez innych
“Chromosomowe dzieci takie jak ja” Annette Fournier, tłumaczenie Mariola Lesiak-Bzdak, Oficyna Wydawnicza Impuls
Źródło: lamarida.pl
13-220 Rybno
ul. Wyzwolenia 12